آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. از لحاظ جغرافیایی از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد و با ۸۲ میلیون تن پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با هشتصد کیلومتر، الب هفتصد کیلومتر و دانوب ششصد کیلومتر هستند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و شانزده ایالت دارد که می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. این کشور یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. از جمله شهرهای بزرگ می توان به برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت اشاره نمود.

این کشور دارای بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است که به  بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا تبدیل شده است. از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا از لحاظ سرمایه سی و هفت شرکت در آلمان می‌باشند. ده شرکت برتر به ترتیب دایملر، فولکس واگن، آلیانتس (سود ده‌ ترین)، زیمنس، دویچه بانک (جایگاه دوم در سود دهی)، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و ب آ اس اف است. در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش می باشند. از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره نمود. ده محصول نخست صادراتی آلمان عبارتند از: خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک.

با توجه به موقعیت خوب و قرارگیری در مرکز اروپا، مرکز حمل و نقل برای این قاره است. شبکه جاده‌ای آلمان، استاندارد و دارای کیفیت بسیار بالایی‌است که دارای حمل و نقل متراکم و شبکه‌ای مدرن بوده و در شبکه بزرگراهی و اتوبانی از نظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان را داراست. همچنین شبکه راه‌های این کشور به‌خاطر نبود محدودیت سرعت در بین مردم جهان شناخته شده‌ است. آلمان دارای خط راه‌آهن پرسرعت است، شبکه چند منظوره قطارهای سرعت بالا ایجاد کرده‌، شبکهای که در شهرهای بزرگ آلمان و همچنین در کشورهای همسایه با سرعت سیصد کیلومتر در ساعت در خدمت عموم مردم می‌باشد. در بخش هوایی نیز بزرگترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا و مرکز اصلی فعالیت ایر لاین لوفت‌هانزا می‌باشد. عمده فرودگاه‌های دیگر عبارتند از فرودگاه هامبورگ، فرودگاه کلن و فرودگاه اشتوتگارت.

چند دلیل مهم برای مهاجرت به آلمان

  • اقتصاد پایدار: در بین کشورهای مهاجر پذیر آلمان یکی از بهترین کشورها به لحاظ اقتصاد پایدار و پویا می باشد و جزء ده کشور برتر اقتصادی جهان به شمار می آید.
  • سیستم آموزشی کم هزینه (در مواردی رایگان) و پیشرفته: کشور آلمان با توجه به اعمال سیاستهای درست آموزشی همواره مقصد دانشجویان از سایر کشورهای جهان است. دانشگاه های آلمان از استانداردهای بالایی برخوردار می باشند و با دریافت هزینه های پایین در مقایسه با سایر کشورها شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده اند.
  • صنعت پیشرفته: همانگونه که در قسمت بالا به آن اشاره شد، آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای صنعتی در دنیا به حساب می آید و با توجه به زیر ساخت های بسیار قوی و جذب نیروی کار متخصص در زمینه های گوناگون مقصد بسیار مناسبی برای بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها می باشد.
  • قرار گرفتن در قلب اروپا: این کشور تقریبا در مرکز قاره اروپا قرار دارد که از نظر مبادلات تجاری با سایر کشورها از موقعیت نسبتا مناسبی برخوردار است. همچنین برای ایرانیان که بعد مسافت کشورهای مهاجرپذیر دیگر نظیر کانادا، استرالیا و آمریکا مانع از مهاجرت به این کشورها شده می توانند از این مزیت نهایت بهره را ببرند.
  • شرایط کاری مناسب: با توجه به آنکه نیروی جوان در کشور آلمان نسبت به جمعت کلی آن کشور کمتر است، دولت این کشور شرایط مناسبی را برای جذب نیروی کار جوان فراهم کرده است که در صورت پیروی از راه کارهای ارائه شده به دریافت اقامت دائمی و دریافت پاسپورت آن کشور ختم خواهد شد.
  • بهره گیری از خدمات رفاهی و اجتماعی مناسب نظیر بیمه درمانی، امنیت شغلی، امنیت اجتماعی، سیستم قانونمند یکپارچه سازمانی و ...